Pamje ekskluzive: Hamza bin Laden, me vëllezërit e tij në Iran (FOTO)

Në imazhet e para ekskluzive nga Al Arabiya shihet Hamza bin Ladenin, djalin e udhëheqësit të al-Kaidës Osama, me vëllezërit e tij në Iran.

bin-laden

Imazhet tregojnë fytyrën e trashëgimtarit të udhëheqjes së al-Kaidës, në mes të vllezërve së organizatës për të mos treguar fytyrën e Hamzës i cili nuk u shfaq në as një foto dhe në shume vite janë liruar vetëm regjistrimet audio nga ai në vitet e fundit, raporton Al arabiya transmeton arbresh.info

Fotoja tregon tre nga djemtë e Osama Bin Ladenit. Nga e djathta, ato janë: Mohammed, Laden dhe Hamza.

Të tre vëllezërit u ndanë pas largimit nga Irani dhe kjo pamje besohet të tregojë momentin para se ata të largohen nga Irani në vitin 2009. Laden u bashkua me motrën e tij Eman në Siri së bashku me nënën e tyre. Sa për Mohammedin, Bin Laden planifikoi që ai të dalë nga Waziristan pasi sulmet ajrore të SHBA u përkeqësuan dhe shkonin në ndonjë qytet tjetër në Pakistan derisa të bëheshin aranzhime për të arritur në Peshawar.

Bin Laden donte që Hamza dhe gruaja e tij Khairiah Sabar të bashkoheshin me të në Abbottabad pasi ata u larguan nga Irani në Sha’ban 2009. Atiyahallah Al-Libbi u ngarkua me mbikëqyrjen e këtij plani. Pasi qëndroi disa muaj në Waziristan, Bin Laden e udhëzoi Hamzën që të shkonte në Balochistan si një kalim për të arritur në Sindh derisa ata të mund të siguronin mbërritjen e tij në Abbottabad, raporton Al Arabiya transmeton arbresh.info