Monday, January 22, 2018
Ballina Blog Faqe 86

A e dini përse shërben pjesëza e trëndafiltë në këndin e syrit? Përgjigja do t’ju lërë pa fjalë

syri
Kur flasim për strukturën e syrit të gjithë e dimë për nocionet kokërdhoku i syrit, retina e syrit, korneja, bebja e syrit dhe tëmblat, mirëpo ekziston një për të cilin nuk dimë fare. Mirëpo, a e dini se cila pjesë e syrit ka emër latin plica semilunaris? Fjala është për pjesëzën “e lëngët” ngjyrë trëndafili në pjesën e brendshme të këndit...

Ja sa vite i duhen një shqiptari për të bërë 1 milionë dollarë …

dollar
1 milion dollarë, shumë njerëz as nuk i kanë parë dhe as nuk i kanë përfytyruar. Imagjinoni kartëmonedha me prerje prej 100 dollarësh të bëra bashkë, që e kalojnë lartësinë një metër dhe peshojnë mbi 10 kilogramë. Për të bërë bashkë kaq shumë para, mesatarisht një shqiptari do t’i duhet që të punojë 2 shekuj e 19 vite e 11...

Edhe një deputete shqiptare me shami në parlamentin kosovar

Me dedepittputen e Kosovës Duda Balje, shtohet muhabeti ne koluaret dhe sallat e qeverise së Kosovës kunder shamisë, shtohen edhe deputet me shamia. Nuk jane keto dy deputet kosovare as te parat e as te mbramat që vejne shami. Para tyre ka pasur edhe shume deputete, politikane apo personalitete, femra keto te feve tjera, yje te njohur boterore,...

Kasami kryetar i Besës së Tetovës, Nexha i Besës së Shkupit

Bilall_kasami
Nexhbedin Kahremani, deputeti dhe anëtari më i vjetër i Lëvizjes BESA është zgjedhur për kryetar të kësaj partie në mbledhjen e mbajtur të Këshillit qendror sot në Shkup. “Këshillit Qendror në Tetovë për shkaqe të sigurisë dhe kërcënimeve, u propozua që mbledhja të mbahet në Shkup. Për informacionin tuaj ishin shumica e këshillit 67 anëtar nga mbi 100 anëtar. Këtu...

Ekskluzive: Norvegjia kërkon punëtorë me 4500 euro në muaj, ja profesionet

norvegji
Ekskluzive: Norvegjia kërkon punëtorë me 4500 euro në muaj, ja profesionet….Norvegjia është në kërkim të inxhinierëve, mësuesve (sidomos ata të shkencave natyrore), mjekëve dhe infermierëve, shoferëve të autobusëve, kuzhinierëve dhe kamerierëve. Zyra evropiane për punësim eures ka publikuar raportin ku thuhet se punëtorëve në profesionet e përmendura në lartë, u ofrohet paga mujore prej 4.500 euro, Studimet tregojnë se kushtet...

LAJMI FUNDIT /MBLEDHJA E KËSHILLIT QËNDROR TË LËVIZJES BESA ZHVILLOHET NË DY GRUPE

Zhvillimet nuk kanë të ndalur në Lëvizjen BESA. Në të njëjtën kohë, në dy vende të ndryshme po mbahet mbledhja e këshillit qendror. Pas njoftimit se mbledhja e këshillit qendror do të mbahet në Shkup, pas disa minutave erdhi një njoftim tjetër, në të cilin thuhet se është mbajtur mbledhja e këshillit qendror në Tetovë. Për TV21 Andush Demiri nga...

Bilall Kasami mbetet kryetar i Lëvizjes BESA

bilall-kasami-0
Në mbledhjen e Këshillit Qendror të Lëvizjes BESA që është mbajtur në Tetovë është vendosur që deri në mbajtjen e kongresit lider i BESA-s do të jetë Bilall Kasami, njofton Portalb.mk. “Në mbledhjen e rregullt të Këshillit Qendror të Lëvizjes Besa e mbajtur në Tetovë u sollën këto vendime: Vendim për mbajtjen e Kongresit të Parë të Lëvizjes Besa më...

Nëse i keni këto dhimbje, dijeni se po ua shkakton telefoni

Dhimbjet e tmerrshme të qafës dhe shpatullave kanë një shpjegim që do jua heqë smartphonin nga duart, për ca kohë!Vertikalizimi i vertebraveKëto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm.Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në trupin tuaj ndodh ndërkohë ‘vertikalizimi i vertebrave’. Është e vërtetë...

7 trajtime popullore që gjyshërit e mi kanë përdorur për të pasur jetë pa dhimbje!

Limon për dhimbje veshi Ju mund të lehtësoni një dhimbje veshi nëse shtrydhni disa pika lëng limoni në vesh. Kjo është për shkak të faktit se lëngu limonit do të stabilizojë nivelet e pH në vesh. Soda e bukës për infeksion të traktit urinar Për të trajtuar simptomat UTI në asnjë kohë, vetëm shtoni një spërkatje e sode buke në një gotë...

DAP paralajmëron: ska më pierje duani në kafiteritë

Gjithashtu objektet hotelerike nuk kanë lëshuar rregullisht fatura fiskale, thonë nga drejtoria e të ardhurave publike. Nga kjo drejtori paralajmërojnë se do të kryejnë konrolle nëpër objektet hotelierike dhe kafiteritë, pasi që analizat nga ana e sistemit GPRS tregojnë se një numër i madh i objekteve kanë treguar profit më të vogël për festat e fundvitit.Inspektorët kanë vërejtur se...

Bota