Thursday, January 18, 2018
Ballina Blog Faqe 2

Ekspertët e policisë ekzaminojnë veturën që u përdor në vrasjen e Ivanoviqit (Video)

Ekspertë të forenzikës së Policisë së Kosovës për orë të tëra kanë kryer ekzaminime shtesë në makinën me të cilën dyshohet se ishte arratisur vrasësi i Oliver Ivanoviq. Janësiguruar pamje ku shihen ekspertët duke fotografuar dhe marrë mostra nga makina e djegur. Gjatë ditës së djeshme, drejtori i Policisë, Shpend Maxhuni, kishte përmendur gjurmët në makinë të cilat mund të...

Oliver Ivanoviqin e vranë këta persona, ata kishin vrarë edhe policin Enver Zymberi’

Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Këlmendi, ka reaguar pas vrasjes së liderit serb, Oliver Ivanoviqit në Veri të Mitrovicës, shkruan Gazeta NewBorn. Kelmendi ka shkruar se personat që kanë vrarë Ivanoviqin janë po të njëjtit që kanë vrarë edhe policin kosovar Enver Zymberin, trasnemton Gazeta NewBorn. Ja reagimi i tij: Pse vrasësit e Ivanoviçit po i quani ” kriminel dhe...

(VIDEO) Pas refuzimit të Ivanovit, Xhaferi tregon çka do të ndodhë me Ligjin për Gjuhën Shqipe

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili ndodhet për një vizitë në Prishtinë, ka komentuar për Ekonomia Online mosdekretimin nga presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, të ligjit të miratuar pak ditë më parë në Kuvendin e Maqedonisë për përdorimin e gjuhës shqipe. Në një prononcim për EO, Xhaferi tha se ende nuk i ka të gjitha hollësitë të...

Bllokohet Shkupi, ja çfarë ndodhi afër Qeverisë

Tollovi e madhe është krijuar afër Qeverisë së Maqedonisë, si pasojë e një aksidenti. Kjo ngjarje ka ndodhur në momentin kur të gjithë administratorët kanë kryer orarin e punës dhe shkaktojnë tollovi në komunikacion. Një lexues i INA-s ka dërguar këtë foto dhe video nga aksidenti, duke u ankuar se në raste të tilla është katastrofale të të zë “belaja” në mes të...

Italia hap dyert për 30 mijë punëtorë, me këto kushte pranohen edhe shqiptarët

hghghg
Itali ka njoftuar zyrtarisht ditën e sotme, hapjen e dyerve për 30 mijë punëtorë sezonale, përfshirë këtu edhe punëtorët nga Shqipëria. I ashtuquajturi “Dekreti i Flukseve për vitin 2018″ paraqet pothuajse të gjitha kuotat janë për punonjësit sezonalë nga jashtë, por edhë për ata që ndodhen në Itali dhe duan të konvertojnë lejen e qëndrimit. Ky dokument, i nënëshkruar nga Presidentit...

Xhamija si një kopsht botanik – Çdo vit gjelbërohet!

Xhamia e gjelbër apo xhami Köprüköy është ndërtuar në vitin 1930 në Adana të Turqisë, për shkak të bimëve që e rrethojnë ajo i ngjan një kopsht botanik. Qyteti turk Adana mund të krenohet me bukuritë natyrore, arkitekturën dhe objektet historike. Adana njihet edhe për xhamitë e saj, por vëmendjen maksimale të kalimtarëve ua tërheq xhamia e gjelbër. Këtë emër...

Një video që të gjithë duhet ta dëgjojnë por në veçanti të rinjtë dhe të

elvis-naci
Ne si staf, kemi për qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë informacione dhe dije të dobishme rreth fesë Islame por gjithsesi se kemi edhe harxhime të shumta, kështu që ju lutemi që pasi të dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këtij teksti sepse ashtu ne do t’i mbulojmë harxhimet tona dhe do të...

Ekskluzive: Turqia njeh Bilall Kasamin si kryetarë të Lëvizjes Besa!

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami i shoqëruar nga zyrtari i lartë i partisë Sedat Sulejmani, zhvilluan një takim miqësor me ambasadoren e Republikës të Turqisë znj. Tülin Erkal Kara. Në takim u bisedua për zhvillimet e fundit politike në Maqedoni dhe rolin konstruktiv të Lëvizjes Besa në raport me proceset reformuese që e presin Maqedoninë në rrugën e integrimeve...

Ivanov i tha JO gjuhës Shqipe!

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk do ta nënshkruan Ligjin për gjuhët, që ditë më parë u miratua në Kuvendin e Maqedonisë. Ai thotë se Ligji është në kundërshtim me Kushtetutën e vendit. Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, deklaroi për opinionin se ai ka vendosur të mos e dekretoj miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. https://www.facebook.com/AlsatMTelevision/videos/587682528234639/

Hazbi Lika paralajmëron punsime të reja.!

Qeveria është e ndarë në vlerësime nëse duhet të ketë ose jo punësime të reja për zbatimin e ligjit të gjuhëve. Zëvendëskryeministri për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Hazbi Lika thotë se punësime duhet të ketë pasi në listat e administratorëve nuk kanë numër të konsiderueshëm të personave të kualifikuar për përkthime dhe lekture, andaj dhe janë të detyruar...

Bota