5 Mënyra natyrale se si të bëni qafën tuaj të duket më e re

pjimage-1

eksa rritemi, lëkura në qafë bëhet e hollë dhe e rrudhur, se ajo nuk është e lidhur me ndonjë ligaments dhe eshtra në trup. Shumë njerëz aplikojnë produkte me bazë kimike në luftën kundër lëkurës së varur. Megjithatë, sot ne do t’ju prezantojmë disa mënyra natyrore që do të ndihmojnë në mbajtjen e qafës së përsosur dhe rinore.

Shtesa kolagjeni
Kolagjenit në të vërtetë lidh indet në lëkurë, e bën të fortë dhe rinovon lëkurën. Duke i dhënë elasticitetin e munguar.
Rrisni sasinë e vitaminës C
Konsumi i ushqimeve të pasura me Vitamina C ose Vitamina C shtesë do të rritë ndjeshëm shëndetin e lëkurës suaj dhe do ta hidratojë.
Djegiet nga Dielli
Lëkura e qafës mund të dëmtohet me të vërtetë nëse jeni të ekspozuar ndaj diellit për një periudhë të gjatë kohore. Për ta mbrojtur nga rrezet e dëmshme UV, përdorni mbrojtësin diellor me SPF të paktën 30.
Konsumoni ushqime të pasura me acide yndyrore përpara se të shkoni në gjumë
Konsumi i ushqimeve të pasura me Omega 3 dhe 6 të tilla si fara kungulli, fara liri, spinaq, avokado, sardelet dhe salmonët do të bëjnë mrekulli në lëkurën tuaj. Këto acide përdoren për të rindërtuar qelizat e lëkurës dhe për të prodhuar kolagjen.
Bëni stërvitje të rregullta
Në mënyrë që të mbani lëkurën e qafës të re, bëni ushtrime për qafën. Shumë studime kanë treguar se njerëzit që ushtrojnë të paktën dy herë në javë kanë lëkurë më elastike dhe më të trashë. Ushtrimet përmirësojnë qarkullimin e oksigjenit në trup.

Burimi: losingweightdone
©gatuajshendetshem/a.c./